< Zpět na přehled článků

Slovenskí podnikatelia nemajú nástupcov

29. februára 2016

kolik

Stále viac domácich médií píše o tom, že mnoho podnikateľov, ktorí dosiahli dôchodkový vek, nemá svojho nástupcu a preto musia hľadať iné spôsoby ako so svojím podnikom naložiť.

Takých rodinných podnikov je v súčasnosti na Slovensku viac ako 100 000 a väčšina z nich vznikla po nežnej revolúcii. Ide teda o spoločnosti, ktoré majú za sebou dlhú históriu, sú vo svojom odbore profesionálmi a niektoré stále pracujú na nových projektoch a ďalej rozvíjajú svoj podnik.

Lenže teraz dosiahli vek, kedy každodenná náplň práce podnikateľa pre nich nie je žiadúca a premýšľajú čo ďalej. Často však v rodine vhodného následníka nenachádzajú, takže sa musia rozhliadať po iných možnostiach.
 

Dôvodom nie je to, že by väčšina týchto podnikateľov nemala deti. Štatistiky ukazujú, že v polovici rodinných firiem už deti majiteľov pracujú. Ako ale ukázal prieskum agentúry Ipsos, viac ako polovica (58%) ľudí vo vedení rodinných firiem si dokáže predstaviť, že spoločnosť raz za výhodných podmienok predá niekomu cudziemu.

Je to najmä preto, že pre kvalitné vedenie firmy je dôležitá znalosť odboru, know-how, ale aj obchodné zručnosti, schopnosť práce s ľuďmi a tiež zanietenie pre danú vec. U dieťaťa sa potom môže ukázať, že na niektoré nevyhnutné zručnosti nemá dostatočné predpoklady, alebo má jednoducho iné záujmy a riadenie spoločnosti pre neho nepredstavuje vysnívanú prácu.

Ak teda podnikateľ nechce nechať podnik upadnúť a rozpredať zostávajúci majetok, čo by asi nikto svojmu dlhoročnému dielu urobiť nechcel, zostáva jedinou možnosťou odovzdať podnik do rúk niekoho iného. Za predaj tak môže získať nemalé peniaze a dobrý pocit, že budúcnosť svojich detí zabezpečí aspoň po finančnej stránke.