Strojárska skupina špecializovaná na presné strojárstvo a priemyselnú distribúciu

Olomoucký kraj, ČR
číslo ponuky: 260027

Prehľad príležitosti

Z poverenia majiteľa ponúkame na predaj 100% podiel v skupine troch spoločností, ktoré kombinujú presnú strojársku výrobu s distribúciou priemyselnej chémie a spájkovacích materiálov.

Skupina pôsobí na trhu viac než 30 rokov, zamestnáva okolo 35 ľudí a v roku 2026 očakáva tržby 4,0 mil. EUR pri EBITDA 553 tis. EUR. Predmetom predaja je 100% podiel v materskej spoločnosti vrátane oboch dcérskych firiem.

Fotografia je ilustračná
Predajná cena

Uvedená cena zahŕňa:

  • 100% podiel v materskej spoločnosti vrátane oboch dérskych spoločností
  • pohľadávky a záväzky z obchodných vzťahov
  • zásoby v aktuálnej výške, cca 12 mil. Kč
  • hnuteľný majetok, strojový park, meraciu techniku a vozový park
  • nehmotný majetok, certifikácie, zákaznícku základňu a know-how
  • hotovosť na účtoch spoločností, cca 11,4 mil. Kč

Uvedená cena nezahŕňa:

  • nehnuteľnosti, skupina žiadne nevlastní a prevádzkové priestory užíva na základe nájomných zmlúv
78 000 000 Kč3 200 000 €
Bankový dlh
bez dlhu
Tržby 2025
98 000 000 Kč4 020 000 €
História
20+ rokov
EBITDA 2025
15 000 000 Kč610 000 €
Zamestnanci
35 zamestnancov

Uvedená cena zahŕňa:

  • 100% podiel v materskej spoločnosti vrátane oboch dérskych spoločností
  • pohľadávky a záväzky z obchodných vzťahov
  • zásoby v aktuálnej výške, cca 12 mil. Kč
  • hnuteľný majetok, strojový park, meraciu techniku a vozový park
  • nehmotný majetok, certifikácie, zákaznícku základňu a know-how
  • hotovosť na účtoch spoločností, cca 11,4 mil. Kč

Uvedená cena nezahŕňa:

  • nehnuteľnosti, skupina žiadne nevlastní a prevádzkové priestory užíva na základe nájomných zmlúv
Sumy v

Diverzifikované zdroje príjmov

Viac ako 30 rokov histórie

Výhradné zastúpenie

Základné informácie

Predmetom predaja je 100% podiel v skupine troch vzájomne prepojených spoločností, ktoré pôsobia v dvoch nadväzujúcich odboroch. Materská spoločnosť sa venuje presnej strojárskej výrobe, dve dcérske firmy potom distribúcii priemyselnej chémie, spájkovacích materiálov a servisnej techniky. Obe dcéry sú plne vlastnené materskou spoločnosťou, takže kupujúci jedným krokom získava celú skupinu.

Výrobná časť skupiny sa zameriava na zákazkovú výrobu presných strojných dielov technológiou trieskového obrábania, a to ako na CNC obrábacích centrách, tak aj na modernizovaných konvenčných strojoch s digitálnym odmeriavaním. Výroba je orientovaná na malé a stredné série pre elektrotechnický, potravinársky a automobilový priemysel, spracúvajú sa kovové aj nekovové materiály. Firma zaisťuje kompletné spracovanie technológie vrátane odhrotovania a zrážania hrán na jednoúčelových strojoch, tepelného spracovania, povrchových úprav, montáže a individuálneho balenia. Prevažná časť produkcie mieri k zahraničným odberateľom v západnej Európe, čo skupine dlhodobo zaisťuje stabilný dopyt aj vyššiu cenovú hladinu než na tuzemskom trhu.

Obchodnú časť skupiny tvoria dve špecializované distribučné spoločnosti. Prvá z nich dodáva prémiové mäkké a tvrdé spájky, spájkovacie pasty, tavivá a kompletné spájkovacie príslušenstvo pre český a slovenský trh, pričom je výhradným zástupcom niekoľkých renomovaných európskych výrobcov. Portfólio dopĺňa profesionálne náradie pre inštalatérov, kúrenárov, klampiarov a chladiarenské firmy, ktoré firma predáva ako priamo obchodným zákazníkom, tak aj prostredníctvom vlastného internetového obchodu. Druhá distribučná firma sa zameriava na priemyselnú a servisnú chémiu, teda aditíva, lepidlá, opravné a čistiace produkty pre priemyselnú údržbu, autoservisy a lodný priemysel, a je rovnako výhradným distribútorom prémiových zahraničných značiek. Zákaznícku základňu tvoria výrobné podniky, autoservisné siete, pekárenské a potravinárske prevádzky či dopravné firmy, obvykle na základe dlhoročnej spolupráce.

Skupina má za sebou viac než tridsať rokov nepretržitého pôsobenia. Výrobná spoločnosť vznikla na začiatku deväťdesiatych rokov a odvtedy vygenerovala obrat cez miliardu korún, distribučné firmy boli do skupiny začlenené neskôr a doplnili ju o obchodné a servisné know-how. Výrobná časť je držiteľom certifikácií ISO 9001, ISO 14001 a ISO 45001, čo je u zahraničných odberateľov štandardná podmienka spolupráce.

Hospodárenie skupiny je dlhodobo ziskové a v posledných rokoch výrazne zrýchlilo. Tržby rástli z úrovne okolo 90 mil. Kč v roku 2023 na 98,3 mil. Kč v roku 2025, normalizovaná EBITDA sa za rovnaké obdobie zdvihla z 9,6 mil. Kč na 15,0 mil. Kč. Pre rok 2026 skupina plánuje tržby 4,0 mil. EUR a konzervatívne počíta s EBITDA 553 tis. EUR pri marži 13,8 %, výsledky za prvý polrok 2026 tento plán potvrdzujú. Skupina je prakticky bez bankového zadlženia, eviduje iba zostatky lízingov vo výške cca 1,7 mil. Kč a na účtoch drží hotovosť okolo 11,4 mil. Kč.

V skupine pracuje okolo 35 ľudí, prevažne v technických a výrobných profesiách. Všetci zamestnanci sú formálne vedení v materskej spoločnosti a mzdové náklady sa dcérskym firmám prefakturujú, čo zjednodušuje personálnu agendu. Tím je stabilný, zaškolený a schopný prevádzkovať výrobu aj obchod bez každodennej účasti majiteľa. Skupina nevlastní žiadne nehnuteľnosti, výrobné aj skladové priestory užíva na základe nájomných zmlúv, takže kupujúci nepreberá kapitál viazaný v budovách.

Dôvodom predaja je rozhodnutie majiteľa sústrediť sa na svoje ďalšie podnikateľské aktivity. Majiteľ je pripravený zaistiť riadne odovzdanie a v prechodnom období zostať kupujúcemu k dispozícii.

Silnou stránkou skupiny je predovšetkým kombinácia stabilnej zákazkovej výroby s maržou z distribúcie, pričom výkyvy v jednom segmente tlmí druhý. K tomu sa pridáva exportná orientácia do západnej Európy, výhradné zastúpenie zavedených zahraničných značiek, dlhoročné zákaznícke vzťahy a certifikovaný systém riadenia. Príležitosť pre ďalšieho vlastníka spočíva v rozšírení distribučného portfólia na Slovensko a do ďalších krajín regiónu, v posilnení predaja cez internetový obchod, vo využití voľnej kapacity strojného parku a v tom, že celú skupinu možno prevádzkovať ako platformu pre ďalšie akvizície v oboch odboroch.

Ponuka je určená strategickým kupujúcim zo strojárstva či technickej distribúcie, ktorí hľadajú zavedenú výrobnú kapacitu a obchodnú sieť, aj finančným investorom, ktorí chcú ziskovú skupinu s priestorom na ďalší rast.

Finančné informácie

Sumy v
Ukazatel 2023 2024 2025 2026
Tržby 90 mil. Kč3,7 mil. EUR 89 mil. Kč3,6 mil. EUR 98 mil. Kč4,0 mil. EUR 98 mil. Kč4,0 mil. EUR
EBITDA 9,6 mil. Kč393 tis. EUR 10,0 mil. Kč410 tis. EUR 15,0 mil. Kč615 tis. EUR 13,5 mil. Kč553 tis. EUR
EBITDA marže 10,7 % 11,2 % 15,3 % 13,8 %

Hmotný majetok

  • strojný park pre CNC frézovanie a sústruženie
  • modernizované konvenčné obrábacie stroje s digitálnym odmeriavaním
  • jednoúčelové stroje na odhrotovanie a zrážanie hrán
  • meracia a kontrolná technika
  • vybavenie skladov a vozový park
  • obstarávacia hodnota hmotného majetku cca 12,5 mil. Kč
  • zásoby vo výške cca 12,0 mil. Kč
  • hotovosť na účtoch cca 11,4 mil. Kč

Nehmotný majetok

  • certifikácie ISO 9001, ISO 14001 a ISO 45001
  • výhradné zastúpenie niekoľkých prémiových zahraničných výrobcov pre český a slovenský trh
  • dlhodobé vzťahy so zahraničnými odberateľmi zo západnej Európy
  • široká databáza obchodných zákazníkov z priemyslu a autoservisných sietí
  • zabehnutý internetový obchod vrátane produktových dát
  • výrobné know-how a technologické postupy
  • zaškolený a stabilný tím
  • webové prezentácie všetkých troch spoločností

Nehnuteľnosti v majetku

  • skupina nevlastní žiadne nehnuteľnosti

Prenájmy

  • výrobné a skladové priestory s rozlohou cca 1 000 m² v hlavnej prevádzke
  • druhý sklad a obchodné zázemie v inom kraji
  • nájom od spriaznenej osoby, prevod na trhový nájom či predkupné právo možno prerokovať

Zamestnanci

  • celkom cca 35 pracovníkov
  • obsluha CNC a konvenčných strojov, zoraďovači
  • technická príprava výroby a kontrola kvality
  • obchodní zástupcovia a produktoví špecialisti
  • skladová a administratívna obsluha

Zadlženosť

  • bez bankových úverov
  • zostatky lízingov cca 1,7 mil. Kč

Celkové ročné tržby

  • 2023: 3,7 mil. EUR
  • 2024: 3,6 mil. EUR
  • 2025: 4,0 mil. EUR
  • 2026 (plán): 4,0 mil. EUR

Ročná normalizovaná EBITDA

  • 2023: 393 tis. EUR
  • 2024: 410 tis. EUR
  • 2025: 615 tis. EUR
  • 2026 (plán): 553 tis. EUR

Poznámka: Normalizovaná EBITDA spoločnosti bola vypočítaná ako reálny zisk pred odpismi a nákladovými úrokmi, ktorý je firma schopná vygenerovať. Normalizovaná EBITDA bola očistená o jednorazové, neštandardné a s hlavnou činnosťou nesúvisiace náklady.

Ostatné informácie

  • História: viac než 30 rokov
  • Dôvod predaja: majiteľ sa chce venovať ďalším podnikateľským aktivitám
  • Právna forma: s.r.o.
  • Predmet predaja: 100% podiel v materskej s.r.o. vrátane dvoch dcérskych spoločností

Čo zahŕňa uvedená cena

Uvedená cena zahŕňa:

  • 100% podiel v materskej spoločnosti vrátane oboch dérskych spoločností
  • pohľadávky a záväzky z obchodných vzťahov
  • zásoby v aktuálnej výške, cca 12 mil. Kč
  • hnuteľný majetok, strojový park, meraciu techniku a vozový park
  • nehmotný majetok, certifikácie, zákaznícku základňu a know-how
  • hotovosť na účtoch spoločností, cca 11,4 mil. Kč

Uvedená cena nezahŕňa:

  • nehnuteľnosti, skupina žiadne nevlastní a prevádzkové priestory užíva na základe nájomných zmlúv

Konečná štruktúra transakcie bude upresnená v priebehu rokovaní.

Máte záujem o viac informácií?

Aký je ďalší postup?

Podpíšeme NDA

Vyplňte kontaktný formulár a obratom vám zašleme dohodu o mlčanlivosti (NDA) na podpis. Krátko sa vás tiež opýtame na váš zámer a predstavenie.

Získate detailné informácie

Po podpise NDA vám poskytneme podrobné informácie o spoločnosti, jej hospodárení aj cene.

Osobné rokovanie

Zodpovieme doplňujúce otázky, ak nejaké budú, a dohodneme stretnutie priamo na mieste s majiteľom spoločnosti.

Časté otázky k ponukám

Čo je dohoda o mlčanlivosti (NDA) a prečo ju potrebujete?

Predaj firmy je vysoko diskrétna informácia. O tom, že je spoločnosť na predaj, často nevedia zamestnanci, zákazníci ani obchodní partneri, a predčasné prezradenie by mohlo firmu poškodiť. Pred odovzdaním detailných informácií si preto musíme byť istí, že sa s nimi bude nakladať dôverne, a presne na to slúži dohoda o mlčanlivosti (NDA). Podpisujete ju obvykle len raz, platí pre všetky ponuky od InBase a podpísať ju môžete aj elektronicky cez službu SignWell v priebehu pár minút.

Čo dostanem po podpise NDA?

Zašleme vám identifikovaný profil spoločnosti, teda názov firmy, detailný popis jej fungovania, zákazníkov a tímu a podrobné finančné výsledky. Na vyžiadanie potom radi doplníme ďalšie podklady na posúdenie príležitosti. Ak váš záujem po preštudovaní identifikovaných údajov pretrváva, obvykle je ďalším krokom stretnutie s majiteľom, ktoré zorganizujeme.

Ako rýchlo sa dozviem detailné informácie?

Po odoslaní dopytu sa vám obvykle ozveme do nasledujúceho pracovného dňa a zašleme vám NDA na podpis. Pri niektorých ponukách si pred identifikáciou ešte krátko potvrdzujeme s majiteľom, že môžeme rokovať, aj tak ide spravidla o dni, nie týždne.

Prečo sa pýtame na váš zámer a spôsob financovania?

Majiteľom garantujeme, že sa citlivé informácie dostanú len k vážnym záujemcom. Je preto možné, že sa vás pred identifikáciou opýtame na vašu motiváciu, zámer a zamýšľaný spôsob financovania transakcie. Záujemcom, ktorí nepreukážu, že majú aspoň určitú časť kúpnej ceny pokrytú z vlastných zdrojov, a financovanie by tak bolo málo realistické, bohužiaľ nebudeme môcť konkrétne informácie poskytnúť.

Platím ako kupujúci nejakú províziu?

Nie. Ak si vyberiete spoločnosť z našej ponuky, ako kupujúci nám za sprostredkovanie neplatíte žiadnu províziu. Naša odmena je hradená výhradne predávajúcim.

Podobné ponuky v databáze

Ďalšie zavedené firmy z rovnakej kategórie.

Máte záujem o viac informácií k tejto ponuke?

Zanechajte nám kontakt a obratom vám zašleme dohodu o mlčanlivosti (NDA). Po jej podpise vám poskytneme detailné informácie o ponúkanej spoločnosti aj jej hospodárení.

    Preferujem komunikáciu:

    Odoslaním formulára udeľujem spoločnosti InBase s.r.o. súhlas so apracovaním osobných údajov.