Zavedená strojárska výroba s vlastnými areálmi, CNC obrábaním a galvanikou

Ústecký kraj, ČR
číslo ponuky: 260030

Prehľad príležitosti

Z poverenia majiteľov ponúkame na predaj 100% podiel v strojárskej spoločnosti zameranej na presné CNC obrábanie, výrobu rezných a banských nástrojov a povrchovú úpravu kovov.

Firma pôsobí na trhu viac než 25 rokov, zamestnáva 45 ľudí a v roku 2025 dosiahla tržby 2,9 mil. EUR pri EBITDA 332 tis. EUR. Predmetom transakcie je celý podiel vrátane dvoch vlastných výrobných areálov, ponuka je určená strategickým aj finančným investorom.

Partnerská nabídka
Fotografia je ilustračná
Predajná cena

Uvedená cena zahŕňa:

  • 100% podiel v spoločnosti
  • pohľadávky a záväzky spoločnosti
  • zásoby vo výške cca 21,7 mil. Kč
  • hnuteľný majetok vrátane kompletného strojového parku a fotovoltiky
  • nehmotný majetok vrátane certifikácií a zákazníckej základne
  • nehnuteľnosti v majetku spoločnosti vrátane výrobného areálu a nájomného domu
  • areál, v ktorom spoločnosť sídli, prevádzaný samostatnou zmluvou od majiteľov

Uvedená cena nezahŕňa:

  • hotovosť na účtoch spoločnosti

Cena je stanovená dohodou, konečná štruktúra transakcie a rozdelenie medzi prevod podielu a prevod areálu sa upresní v priebehu rokovaní.

Cena dohodou
Bankový dlh
bez dlhu
Tržby 2025
71 700 000 Kč2 940 000 €
História
20+ rokov
EBITDA 2025
8 100 000 Kč330 000 €
Zamestnanci
45 zamestnancov

Uvedená cena zahŕňa:

  • 100% podiel v spoločnosti
  • pohľadávky a záväzky spoločnosti
  • zásoby vo výške cca 21,7 mil. Kč
  • hnuteľný majetok vrátane kompletného strojového parku a fotovoltiky
  • nehmotný majetok vrátane certifikácií a zákazníckej základne
  • nehnuteľnosti v majetku spoločnosti vrátane výrobného areálu a nájomného domu
  • areál, v ktorom spoločnosť sídli, prevádzaný samostatnou zmluvou od majiteľov

Uvedená cena nezahŕňa:

  • hotovosť na účtoch spoločnosti

Cena je stanovená dohodou, konečná štruktúra transakcie a rozdelenie medzi prevod podielu a prevod areálu sa upresní v priebehu rokovaní.

Sumy v

Dlhodobí odberatelia

Viac ako 25 rokov histórie

Vlastná nehnuteľnosť a pozemky

Základné informácie

Predmetom predaja je 100% podiel v českej strojárskej spoločnosti, ktorá pôsobí na trhu viac než 25 rokov. Firma sídli v Ústeckom kraji a disponuje dvoma vlastnými výrobnými areálmi.

Činnosť stojí na troch pilieroch, ktoré sa navzájom dopĺňajú. Prvým je presné CNC trieskové obrábanie železných aj neželezných kovov a plastov pre stredné a väčšie výrobné série, podporované systémom CAD/CAM a 3D meraním na súradnicovom meracom stroji. Druhým je vlastná výroba rezných a banských nástrojov, teda sústružníckych nožov so spájkovanou britovou doštičkou a nástrojov s tvrdokovovými hrotmi, na ktoré firma nadviazala už pri svojom vzniku. Tretím pilierom je povrchová úprava kovov vo vlastnej réžii, konkrétne galvanické zinkovanie, niklovanie a chrómovanie, ďalej eloxovanie hliníka na automatickej linke v dekoratívnom aj tvrdom prevedení a prášková lakovňa. Táto kombinácia je na trhu pomerne vzácna, pretože firma zvládne dielec od obrobenia až po finálnu povrchovú úpravu pod jednou strechou.

Rozloženie produkcie je dlhodobo stabilné. Väčšinu obratu tvorí kovoobrábanie, zvyšok sa delí medzi povrchové úpravy a vlastnú výrobu nástrojov. Firma tak nie je závislá na jedinej technológii ani na jedinom type dopytu, a odráža sa to aj v dlhodobo vyrovnaných výsledkoch.

Zákaznícka základňa je tvorená dlhodobými odberateľmi z Česka aj krajín Európskej únie, časť produkcie mieri aj mimo Európy. Vzťahy s kľúčovými zákazníkmi sú dlhoročné a opakované, u väčšiny z nich trvá spolupráca výrazne dlhšie než desať rokov, čo je pre odbor presného strojárstva nadpriemerné.

Firma vlastní dva výrobné areály so súhrnnou plochou pozemkov takmer 30 000 m², z toho zastavaná plocha predstavuje zhruba 6 500 m². Súčasťou väčšieho z areálov je aj nájomný dom. Strojný park zahŕňa trojosé aj päťosé CNC sústružnícke centrá, frézky a frézovacie centrá, rovinné a zvislé brúsky, lakovací box a kompletné linky na galvaniku, zinkovanie a eloxovanie. V posledných rokoch firma investovala do robotického pracoviska a nového päťosého stroja. Oba areály majú vlastnú fotovoltiku s batériovým úložiskom a vlastnou trafostanicou, čo citeľne znižuje energetické náklady, pri tomto type výroby jednu z najvýznamnejších nákladových položiek.

Ekonomicky sa firma pohybuje v stabilnom pásme. Za posledné roky sa tržby držali medzi 65 a 80 mil. Kč, v roku 2025 dosiahli 2,9 mil. EUR pri EBITDA 332 tis. EUR, čo zodpovedá marži 11,3 %. Zlom nastal v roku 2023, keď firma pri nižších tržbách výrazne zvýšila ziskovosť, a táto úroveň sa drží dodnes. Skladové zásoby ku koncu roka 2025 predstavovali 21,7 mil. Kč, z toho materiál 15,0 mil. Kč a hotové výrobky v sklade pre zákazníka 6,5 mil. Kč.

Vo firme pracuje 45 ľudí vrátane oboch konateľov, výroba je rozdelená do troch tímov podľa pilierov činnosti, každý pod vlastným výrobným manažérom. Kvalita je dlhodobo podložená certifikovaným systémom riadenia podľa ISO 9001, ktorý firma pravidelne obnovuje.

Dôvodom predaja je vek oboch majiteľov a riešenie nástupníctva. Majitelia, ktorí firmu od začiatku vlastnia napoly, chcú odovzdať riadenie novej generácii vlastníkov a sú pripravení novému majiteľovi poskytnúť prechodné obdobie na odovzdanie know-how a zákazníckych vzťahov.

Najväčšou nevyužitou príležitosťou je obchod a marketing. Majitelia nikdy aktívne neoslovovali trh, všetky zákazky prichádzali na základe odporúčaní a dlhodobej povesti. Nový vlastník, ktorý doplní obchodný tím a začne firmu systematicky zviditeľňovať, má preto k dispozícii priestor na rast bez nutnosti meniť výrobné jadro. Druhou príležitosťou je kapacita areálov, ktoré ponúkajú miesto na rozšírenie výroby, a treťou je divízia povrchových úprav, ktorá spĺňa náročnú legislatívu a predstavuje vstupnú bariéru pre konkurenciu.

Finančné informácie

Sumy v
Ukazatel 2022 2023 2024 2025
Tržby 78 mil. Kč3,2 mil. EUR 65 mil. Kč2,7 mil. EUR 66 mil. Kč2,7 mil. EUR 72 mil. Kč2,9 mil. EUR
EBITDA 3,6 mil. Kč148 tis. EUR 8,9 mil. Kč365 tis. EUR 10,6 mil. Kč434 tis. EUR 8,1 mil. Kč332 tis. EUR
EBITDA marže 4,6 % 13,7 % 16,1 % 11,3 %

Hmotný majetok

  • trojosé a päťosé CNC sústružnícke centrá
  • robotické pracovisko
  • frézky a frézovacie centrá
  • rovinné a zvislé brúsky
  • automatická linka na eloxovanie hliníka
  • linky na galvaniku a zinkovanie
  • prášková lakovňa a lakovací box
  • súradnicový merací stroj pre 3D meranie
  • vlastná fotovoltika s batériovým úložiskom a trafostanicou v oboch areáloch
  • skladové zásoby vo výške cca 21,7 mil. Kč

Nehmotný majetok

  • certifikovaný systém riadenia kvality podľa ISO 9001
  • know-how výroby nástrojov so spájkovanou britovou doštičkou budované po desaťročia
  • oprávnenia a technologické zázemie pre galvanické pokovovanie a eloxovanie
  • zavedená zákaznícka základňa s dlhoročnými väzbami
  • systém riadenia výroby vrátane CAD/CAM

Nehnuteľnosti v majetku

  • výrobný areál s rozlohou pozemkov zhruba 27 800 m², zastavaná plocha približne 5 200 m², súčasťou je nájomný dom
  • druhý areál, v ktorom firma sídli, s rozlohou pozemkov zhruba 2 100 m², zastavaná plocha približne 1 300 m², tento areál je v súkromnom vlastníctve majiteľov a je súčasťou transakcie
  • oba areály zahŕňajú výrobné haly, sklady, kancelárie a zázemie pre zamestnancov

Zamestnanci

  • celkom 45 pracovníkov vrátane dvoch konateľov
  • traja výrobní manažéri, každý riadi jeden výrobný tím
  • obsluha CNC strojov, zoraďovači a nástrojári
  • obsluha liniek povrchových úprav
  • technická príprava výroby, kontrola kvality a administratíva

Celkové ročné tržby

  • 2022: 3,2 mil. EUR
  • 2023: 2,7 mil. EUR
  • 2024: 2,7 mil. EUR
  • 2025: 2,9 mil. EUR

Ročná EBITDA

  • 2022: 148 tis. EUR
  • 2023: 365 tis. EUR
  • 2024: 434 tis. EUR
  • 2025: 332 tis. EUR

Ostatné informácie

  • História: viac než 25 rokov
  • Dôvod predaja: vek majiteľov a riešenie nástupníctva
  • Právna forma: s.r.o.
  • Predmet predaja: 100% podiel v spoločnosti vrátane nehnuteľností

Čo zahŕňa uvedená cena

Uvedená cena zahŕňa:

  • 100% podiel v spoločnosti
  • pohľadávky a záväzky spoločnosti
  • zásoby vo výške cca 21,7 mil. Kč
  • hnuteľný majetok vrátane kompletného strojového parku a fotovoltiky
  • nehmotný majetok vrátane certifikácií a zákazníckej základne
  • nehnuteľnosti v majetku spoločnosti vrátane výrobného areálu a nájomného domu
  • areál, v ktorom spoločnosť sídli, prevádzaný samostatnou zmluvou od majiteľov

Uvedená cena nezahŕňa:

  • hotovosť na účtoch spoločnosti

Cena je stanovená dohodou, konečná štruktúra transakcie a rozdelenie medzi prevod podielu a prevod areálu sa upresní v priebehu rokovaní.

Konečná štruktúra transakcie bude upresnená v priebehu rokovaní.

Máte záujem o viac informácií?

Aký je ďalší postup?

Podpíšeme NDA

Vyplňte kontaktný formulár a obratom vám zašleme dohodu o mlčanlivosti (NDA) na podpis. Krátko sa vás tiež opýtame na váš zámer a predstavenie.

Získate detailné informácie

Po podpise NDA vám poskytneme podrobné informácie o spoločnosti, jej hospodárení aj cene.

Osobné rokovanie

Zodpovieme doplňujúce otázky, ak nejaké budú, a dohodneme stretnutie priamo na mieste s majiteľom spoločnosti.

Časté otázky k ponukám

Čo je dohoda o mlčanlivosti (NDA) a prečo ju potrebujete?

Predaj firmy je vysoko diskrétna informácia. O tom, že je spoločnosť na predaj, často nevedia zamestnanci, zákazníci ani obchodní partneri, a predčasné prezradenie by mohlo firmu poškodiť. Pred odovzdaním detailných informácií si preto musíme byť istí, že sa s nimi bude nakladať dôverne, a presne na to slúži dohoda o mlčanlivosti (NDA). Podpisujete ju obvykle len raz, platí pre všetky ponuky od InBase a podpísať ju môžete aj elektronicky cez službu SignWell v priebehu pár minút.

Čo dostanem po podpise NDA?

Zašleme vám identifikovaný profil spoločnosti, teda názov firmy, detailný popis jej fungovania, zákazníkov a tímu a podrobné finančné výsledky. Na vyžiadanie potom radi doplníme ďalšie podklady na posúdenie príležitosti. Ak váš záujem po preštudovaní identifikovaných údajov pretrváva, obvykle je ďalším krokom stretnutie s majiteľom, ktoré zorganizujeme.

Ako rýchlo sa dozviem detailné informácie?

Po odoslaní dopytu sa vám obvykle ozveme do nasledujúceho pracovného dňa a zašleme vám NDA na podpis. Pri niektorých ponukách si pred identifikáciou ešte krátko potvrdzujeme s majiteľom, že môžeme rokovať, aj tak ide spravidla o dni, nie týždne.

Prečo sa pýtame na váš zámer a spôsob financovania?

Majiteľom garantujeme, že sa citlivé informácie dostanú len k vážnym záujemcom. Je preto možné, že sa vás pred identifikáciou opýtame na vašu motiváciu, zámer a zamýšľaný spôsob financovania transakcie. Záujemcom, ktorí nepreukážu, že majú aspoň určitú časť kúpnej ceny pokrytú z vlastných zdrojov, a financovanie by tak bolo málo realistické, bohužiaľ nebudeme môcť konkrétne informácie poskytnúť.

Platím ako kupujúci nejakú províziu?

Nie. Ak si vyberiete spoločnosť z našej ponuky, ako kupujúci nám za sprostredkovanie neplatíte žiadnu províziu. Naša odmena je hradená výhradne predávajúcim.

Podobné ponuky v databáze

Ďalšie zavedené firmy z rovnakej kategórie.

Máte záujem o viac informácií k tejto ponuke?

Zanechajte nám kontakt a obratom vám zašleme dohodu o mlčanlivosti (NDA). Po jej podpise vám poskytneme detailné informácie o ponúkanej spoločnosti aj jej hospodárení.

    Preferujem komunikáciu:

    Odoslaním formulára udeľujem spoločnosti InBase s.r.o. súhlas so apracovaním osobných údajov.