Výroba priemyselných kotlov a tlakových nádob pre energetiku

Česká republika
číslo ponuky: 250009

Prehľad príležitosti

Ponúkame na akvizíciu tradičnú strojársku výrobnú spoločnosť, ktorej hlavnou doménou je výroba priemyselných kotlov a certifikovaných tlakových nádob pre energetický sektor.

Firma sa vyznačuje vysokou technologickou odbornosťou, vlastným výrobným zázemím a dlhodobými dodávateľskými zmluvami s kľúčovými hráčmi v priemysle. Tento podnik predstavuje vysoko strategický cieľ pre väčšie strojárske alebo energetické skupiny hľadajúce vertikálnu integráciu, rozšírenie výrobných kapacít a posilnenie trhovej pozície.

Fotografia je ilustračná
Predajná cena

Uvedená cena zahŕňa:

  • 100% akcií v spoločnosti
  • hnuteľný majetok a technologické vybavenie spoločnosti v hodnote cca 25,5 mil. Kč
  • zásoby v aktuálnej hodnote

Uvedená cena nezahŕňa:

  • výrobný areál spoločnosti
  • pracovný kapitál spoločnosti (pohľadávky, záväzky, materiál)
  • hotovosť na účtoch spoločnosti nad rámec minimálnej prevádzkovej potreby
30 000 000 Kč1 230 000 €
Bankový dlh
bez dlhu
Tržby 2025
55 000 000 Kč2 250 000 €
História
20+ rokov
EBITDA 2025
na vyžiadanie
Zamestnanci
36 zamestnancov

Uvedená cena zahŕňa:

  • 100% akcií v spoločnosti
  • hnuteľný majetok a technologické vybavenie spoločnosti v hodnote cca 25,5 mil. Kč
  • zásoby v aktuálnej hodnote

Uvedená cena nezahŕňa:

  • výrobný areál spoločnosti
  • pracovný kapitál spoločnosti (pohľadávky, záväzky, materiál)
  • hotovosť na účtoch spoločnosti nad rámec minimálnej prevádzkovej potreby
Sumy v

Cena na rokovanie

Unikátne know-how

Viac ako 25 rokov histórie

Základné informácie

Predmetom predaja je spoločnosť, zameraná na výrobu a dodávky priemyselných kotlov na biomasu vlastnej konštrukcie, tlakových nádob, tepelných výmenníkov, nádob a zariadení pre energetiku, tepelnú techniku, potravinárstvo a chemický priemysel. Spoločnosť má za sebou úspešnú históriu presahujúcu 25 rokov.

Spoločnosť vyrába najmä kotly na rastlinnú biomasu a biomasu drevného pôvodu. Kotly na rastlinnú biomasu sú unikátne najmä vďaka schopnosti pojať na spálenie celé balíky rastlinnej biomasy (slama, seno atď.) bez nutnosti ich predchádzajúceho rozdelenia. Spoločnosť má zavedený systém environmentálneho manažmentu v súlade s normou DIN EN ISO 14001. Všetka výroba prebieha podľa EU smerníc, smerníc AD 2000 Merkblatt, ASME, CZ predpisov a ďalších noriem. Okrem výroby zabezpečuje spoločnosť aj servis a inšpekciu svojich inštalácií.

Spoločnosť má vlastné obchodné oddelenie, vďaka ktorému získava nové zákazky. Spoločnosť dodáva svoje výrobky najmä v rámci územia ČR, ale aj v zahraničí (Grécko, Poľsko, Slovensko, Veľká Británia atď.). Najdôležitejšími zákazníkmi spoločnosti sú obce, mestá, elektrárne, priemyselné podniky, chemický a petrochemický priemysel, kúpeľné zariadenia a štátne inštitúcie.

Spoločnosť má v prenájme rozľahlý výrobný areál so 4 výrobnými halami s mostovými žeriavmi (nosnosť 1 až 25 ton). Výrobný areál, administratívne priestory aj manipulačné plochy si spoločnosť prenajíma od sesterskej spoločnosti vo vlastníctve majiteľa spoločnosti za trhové nájomné. Tento nájomný vzťah by pokračoval aj po predaji spoločnosti novému majiteľovi. Budovy výrobného areálu sú v relatívne dobrom stave, v priebehu času boli zhodnotené prevažne 45 až 80% dotáciami v hodnote 124 mil. Kč. V roku 2024 bol spracovaný odhad hodnoty nehnuteľností areálu, pričom reprodukčná cena nehnuteľností bola zistená na 108,5 mil. Kč a porovnávacia hodnota nehnuteľností na 46,5 mil. Kč. Areál je vybavený strojným majetkom v odhadovanej hodnote 25,5 mil. Kč.

V súčasnosti je základnou variantou prípadnej transakcie predaj bez nehnuteľností, so zabezpečením dlhodobého nájmu v existujúcich nehnuteľnostiach, pričom v tomto prípade je cenové očakávanie na úrovni cca 30 mil. Kč. Ak by však investor mal záujem aj o nehnuteľnosti, je možné kúpiť spoločnosť aj so sesterskou spoločnosťou vlastniacou nehnuteľnosti (výrobný areál, kancelárie a pozemky).

Spoločnosť generuje relatívne štandardnú výšku tržieb vo výške cca 50 mil. Kč. Dôvodom poklesu v rokoch 2020 – 2021 bola najmä prechodná neistota investorov v rámci EÚ z dôvodu pandémie covid a vojny, postupom času sa však situácia vrátila k svojmu štandardu. Do roku 2024 sa značne prejavila nečinnosť z obdobia COVID, keď neboli spracované projekty v investičnej a energetickej oblasti a celý rad projektov sa výrazne presunul do roku 2025 a ďalej. Tomu zodpovedá aj pokles tržieb v roku 2024 a ich čiastočné presunutie do roku 2025. Je však dôležité spomenúť, že za rok 2024 spoločnosť vykázala pozitívne cashflow. V polovici roka 2025 boli kapacity takmer naplnené a nastal návrat výsledku hospodárenia do normálu.

Majiteľ spoločnosť predáva len z dôvodu absencie nástupcu. Záujemcom by mal byť ideálne strategický investor, ktorý doplní príbuznou činnosťou svoje podnikanie a využije vynikajúce know how a dlhú pozíciu spoločnosti na trhu v obore. Fotka v ponuke je iba ilustračná, záujemcom po podpise NDA poskytneme podrobnejšie informácie vrátane fotografií areálu, prevádzky spoločnosti a samotných výrobkov.

Finančné informácie

Sumy v
Ukazatel 2021 2022 2023 2024 2025
Tržby 53 mil. Kč2,2 mil. EUR 48 mil. Kč2,0 mil. EUR 56 mil. Kč2,3 mil. EUR 37 mil. Kč1,5 mil. EUR 55 mil. Kč2,3 mil. EUR
EBITDA 6,5 mil. Kč266 tis. EUR 7,0 mil. Kč287 tis. EUR 7,9 mil. Kč324 tis. EUR -1,6 mil. Kč-66 tis. EUR 4,7 mil. Kč193 tis. EUR
EBITDA marže 12,3 % 14,6 % 14,1 % -4,3 % 8,5 %

Hmotný majetok

  • vybavenie výrobného areálu
  • strojné technológie
  • osobné a úžitkové automobily
  • hodnota hmotného majetku po odpočítaní dotácií cca 25,5 mil. Kč
  • zásoby v hodnote cca 7,0 mil. Kč (stav zásob sa v čase mení)

Nehmotný majetok

  • kontrakty s dodávateľmi a odberateľmi
  • systémom riadenia akosti podľa ČSN EN ISO 9001 :2009
  • certifikácia podľa smernice Európskeho parlamentu a PED 2014/68/EÚ
  • web a sociálne siete
  • licencie, patenty a know how

Nehnuteľnosti v prenájme

Výrobný areál

  • rozloha budov v areáli: cca 5 026 m²
  • rozloha pozemkov: cca 7 278 m² (ostatná plocha, spevnené plochy, zastavané plochy)
  • areál zahŕňa 4 výrobné haly s mostovými žeriavmi, ďalšie stavby a budovy, kotolňu
  • budovy boli postupne zhodnotené prevažne 45 až 80% dotáciami v hodnote 124 mil. Kč
  • odhad hodnoty areálu z roku 2024: reprodukčná cena 108,5 mil. Kč, porovnávacia hodnota 46,5 mil. Kč
  • tieto budovy primárne nie sú súčasťou predaja

Manipulačné plochy a administratívna budova

  • rozloha budov: 1 346 m²
  • manipulačné plochy 2 625 m²
  • nájomné 2 mil. Kč ročne
  • tieto nehnuteľnosti primárne nie sú súčasťou predaja

V prípade záujmu o kúpu vrátane nehnuteľností bude cena celého celku aj s nehnuteľnosťami predmetom ďalšieho rokovania.

Zamestnanci

  • počet zamestnancov: 36

Zadlženosť

  • len prechodné, preklenovacie kontokorenty na plnenie zákaziek

Celkové ročné tržby

  • 2021: 2,2 mil. EUR
  • 2022: 2,0 mil. EUR
  • 2023: 2,3 mil. EUR
  • 2024: 1,5 mil. EUR
  • 2025: 2,3 mil. EUR

Prevádzková EBITDA

  • 2021: 266 tis. EUR
  • 2022: 287 tis. EUR
  • 2023: 324 tis. EUR
  • 2024: -66 tis. EUR
  • 2025: 193 tis. EUR

Poznámka: Prevádzková EBITDA bola vypočítaná ako prevádzkový výsledok hospodárenia pred započítaním odpisov, po vylúčení tržieb z predaja DHM a materiálu a zostatkovej ceny predaného DHM a materiálu. Uvedená EBITDA nebola normalizovaná a očistená o neprevádzkové náklady.

Ostatné informácie

  • História: 29 rokov
  • Dôvod predaja: absencia nástupcu
  • Právna forma: a.s.
  • Predmet predaja: 100% akcií v spoločnosti

Čo zahŕňa uvedená cena

Uvedená cena zahŕňa:

  • 100% akcií v spoločnosti
  • hnuteľný majetok a technologické vybavenie spoločnosti v hodnote cca 25,5 mil. Kč
  • zásoby v aktuálnej hodnote

Uvedená cena nezahŕňa:

  • výrobný areál spoločnosti
  • pracovný kapitál spoločnosti (pohľadávky, záväzky, materiál)
  • hotovosť na účtoch spoločnosti nad rámec minimálnej prevádzkovej potreby

Konečná štruktúra transakcie bude upresnená v priebehu rokovaní.

Máte záujem o viac informácií?

Aký je ďalší postup?

Podpíšeme NDA

Vyplňte kontaktný formulár a obratom vám zašleme dohodu o mlčanlivosti (NDA) na podpis. Krátko sa vás tiež opýtame na váš zámer a predstavenie.

Získate detailné informácie

Po podpise NDA vám poskytneme podrobné informácie o spoločnosti, jej hospodárení aj cene.

Osobné rokovanie

Zodpovieme doplňujúce otázky, ak nejaké budú, a dohodneme stretnutie priamo na mieste s majiteľom spoločnosti.

Časté otázky k ponukám

Čo je dohoda o mlčanlivosti (NDA) a prečo ju potrebujete?

Predaj firmy je vysoko diskrétna informácia. O tom, že je spoločnosť na predaj, často nevedia zamestnanci, zákazníci ani obchodní partneri, a predčasné prezradenie by mohlo firmu poškodiť. Pred odovzdaním detailných informácií si preto musíme byť istí, že sa s nimi bude nakladať dôverne, a presne na to slúži dohoda o mlčanlivosti (NDA). Podpisujete ju obvykle len raz, platí pre všetky ponuky od InBase a podpísať ju môžete aj elektronicky cez službu SignWell v priebehu pár minút.

Čo dostanem po podpise NDA?

Zašleme vám identifikovaný profil spoločnosti, teda názov firmy, detailný popis jej fungovania, zákazníkov a tímu a podrobné finančné výsledky. Na vyžiadanie potom radi doplníme ďalšie podklady na posúdenie príležitosti. Ak váš záujem po preštudovaní identifikovaných údajov pretrváva, obvykle je ďalším krokom stretnutie s majiteľom, ktoré zorganizujeme.

Ako rýchlo sa dozviem detailné informácie?

Po odoslaní dopytu sa vám obvykle ozveme do nasledujúceho pracovného dňa a zašleme vám NDA na podpis. Pri niektorých ponukách si pred identifikáciou ešte krátko potvrdzujeme s majiteľom, že môžeme rokovať, aj tak ide spravidla o dni, nie týždne.

Prečo sa pýtame na váš zámer a spôsob financovania?

Majiteľom garantujeme, že sa citlivé informácie dostanú len k vážnym záujemcom. Je preto možné, že sa vás pred identifikáciou opýtame na vašu motiváciu, zámer a zamýšľaný spôsob financovania transakcie. Záujemcom, ktorí nepreukážu, že majú aspoň určitú časť kúpnej ceny pokrytú z vlastných zdrojov, a financovanie by tak bolo málo realistické, bohužiaľ nebudeme môcť konkrétne informácie poskytnúť.

Platím ako kupujúci nejakú províziu?

Nie. Ak si vyberiete spoločnosť z našej ponuky, ako kupujúci nám za sprostredkovanie neplatíte žiadnu províziu. Naša odmena je hradená výhradne predávajúcim.

Podobné ponuky v databáze

Ďalšie zavedené firmy z rovnakej kategórie.

Máte záujem o viac informácií k tejto ponuke?

Zanechajte nám kontakt a obratom vám zašleme dohodu o mlčanlivosti (NDA). Po jej podpise vám poskytneme detailné informácie o ponúkanej spoločnosti aj jej hospodárení.

    Preferujem komunikáciu:

    Odoslaním formulára udeľujem spoločnosti InBase s.r.o. súhlas so apracovaním osobných údajov.