Strojárska firma zameraná na CNC obrábanie a výrobu strojov

Plzeňský kraj, ČR
číslo ponuky: 260010

Prehľad príležitosti

Z poverenia majiteľa ponúkame na predaj 100% podiel v spoločnosti zameranej na CNC obrábanie a výrobu strojov, pôsobiaci v Plzenskom kraji s viac ako 30-ročnou tradíciou.

Spoločnosť dosahuje ročné tržby 28 mil. Kč a EBITDA 9,5 mil. Kč pri nulovom bankovom dlhu a tíme 10–15 zamestnancov. Predmetom predaja je 100% obchodný podiel bez nehnuteľností; ponuka je určená strategickým priemyselným investorom aj skúseným manažérom.

Fotografia je ilustračná
Predajná cena

Uvedená cena zahŕňa:

  • 100% podiel v spoločnosti

Uvedená cena nezahŕňa:

  • hotovosť na účtoch spoločnosti
  • pohľadávky a záväzky z obchodných vzťahov
  • nehnuteľnosti vo vlastníctve spoločnosti
22 000 000 Kč900 000 €
Bankový dlh
bez dlhu
Tržby 2025
28 000 000 Kč1 150 000 €
História
20+ rokov
EBITDA 2025
9 500 000 Kč390 000 €
Zamestnanci
15 zamestnancov

Uvedená cena zahŕňa:

  • 100% podiel v spoločnosti

Uvedená cena nezahŕňa:

  • hotovosť na účtoch spoločnosti
  • pohľadávky a záväzky z obchodných vzťahov
  • nehnuteľnosti vo vlastníctve spoločnosti
Sumy v

Rodinná firma

Stabilne v zisku

Viac ako 20 rokov histórie

Základné informácie

Predmetom predaja je zavedená česká strojárska spoločnosť so špecializáciou na CNC obrábanie, zámočnícke práce a výrobu strojov podľa výkresovej dokumentácie zákazníkov. Spoločnosť pôsobí v Plzenskom kraji a disponuje moderne vybavenou výrobnou prevádzkou s vlastnými priestormi.

Za celú dobu existencie prešla firma výrazným rozvojom — rozšírila strojový park, zaviedla 3D CAD/CAM modelovanie a obrábanie a vybudovala stabilnú zákaznícku základňu čítajúcu približne 40 aktívnych firemných klientov. Stroje a výrobky spoločnosti je dnes možné nájsť po celom svete — v Európe, Kanade, Južnej Amerike, Afrike i Japonsku.

Kľúčovou kompetenciou spoločnosti je schopnosť zabezpečiť zákazku komplexne od výkresu cez výrobu a montáž až po povrchové úpravy a dopravu. Zákazníci sú výlučne B2B subjekty — priemyselné firmy, pre ktoré spoločnosť vyrába komponenty, diely alebo celé stroje podľa ich výkresov a technickej dokumentácie. Táto servisná pozícia dodávateľa s pridanou hodnotou zaručuje opakujúce sa zákazky bez závislosti na vlastných produktových radoch.

Tím tvorí 10–15 zamestnancov vrátane vedúceho výroby, kvalitára, kvalifikovaných CNC operátorov a administratívy. Fluktuácia je nízka, kolektív stabilný a mladý. Súčasný majiteľ, ktorý vo firme zastáva rolu technického poradcu s časovou náročnosťou približne 4 hodiny denne, je ochotný zostať po dobu nevyhnutnú na zaučenie nového vlastníka alebo riaditeľa.

Dôvodom ponuky na predaj je zámer majiteľa zmeniť profesijné zameranie — firma sa predáva z pozície sily, nie z dôvodu prevádzkových ťažkostí.

Silnými stránkami spoločnosti sú najmä moderný a plne vybavený strojový park schopný obrábať výrobky do 10 000 kg, zahŕňajúci CNC obrábacie stroje s možnosťou 5-osového obrábania, stroje pre zámočnícku výrobu a meracie prístroje s výstupnými protokolmi. Výroba je teda schopná spracovávať aj náročné a rozmerné zákazky, ktoré menšie prevádzky nie sú schopné pojať. Ďalšími prednosťami sú dlhodobo vybudované vzťahy so zákazníkmi, nulová zadlženosť, čitateľný a konzistentný finančný profil a vlastný výrobný areál, ktorého prenájom bude zmluvne zabezpečený aj po predaji firmy.

Transakcia je štruktúrovaná ako predaj 100 % obchodného podielu bez nehnuteľností. Nehnuteľnosti zostanú vo vlastníctve predávajúceho a budú dlhodobo prenajímané novému vlastníkovi za trhových podmienok. Táto štruktúra výrazne znižuje vstupnú investíciu a umožňuje potenciálnemu kupujúcemu zamerať kapitál na rozvoj prevádzky.

Ideálnym nadobúdateľom je strategický priemyselný investor — strojárska alebo kovovýrobná firma hľadajúca kapacitné posilnenie alebo geografickú expanziu — prípadne skúsený manažér alebo investorská skupina so záujmom o akvizíciu ziskovej výrobnej spoločnosti.

Finančné informácie

Sumy v
Ukazatel 2022 2023 2024 2025
Tržby 16,0 mil. Kč0,7 mil. EUR 16,0 mil. Kč0,7 mil. EUR 25,0 mil. Kč1,0 mil. EUR 28,0 mil. Kč1,1 mil. EUR
EBITDA 4,0 mil. Kč164 tis. EUR 2,8 mil. Kč115 tis. EUR 7,0 mil. Kč287 tis. EUR 9,5 mil. Kč389 tis. EUR
EBITDA marže 25,0 % 17,5 % 28,0 % 33,9 %

Poznámka: Ide o účtovnú EBITDA pred akýmikoľvek normalizáciami. Súčasťou prípadnej normalizácie by bolo trhové nájomné, ktoré by firma hradila za výrobný areál, pokiaľ by ho nevlastnila.

Hmotný majetok

  • CNC obrábacie stroje
  • stroje na spracovanie plechu
  • presné meracie rameno
  • brúsky, píly, zvárky, vŕtačky, lisy a ostatné zámočnícke stroje
  • nástroje a meradlá
  • celková odhadovaná hodnota strojového parku a nástrojov: ~15 mil. Kč
  • zásoby hutného materiálu (oceľ, nehrdzavejúca oceľ, hliník) ~1 mil. Kč v nákupných cenách

Nehmotný majetok

  • zákaznícka základňa ~40 firemných odberateľov
  • databáza dodávateľov
  • CAD/CAM softvérové licencie (3D projektovanie)
  • know-how v oblasti CNC obrábania a výroby strojov
  • zavedené procesy a výrobná dokumentácia

Prenájmy

Výrobné haly, administratívna budova, sklad, asfaltové plochy

  • zastavaná plocha: cca 2 000 m²
  • ostatná plocha: cca 4 000 m²
  • odhad hodnoty nehnuteľností: ~45 mil. Kč (znalecký posudok k dispozícii)
  • nehnuteľnosti sú aktuálne v majetku firmy, ale nie sú súčasťou predaja a pred predajom budú z transakcie vyčlenené. Po predaji firmy bude uzavretá dlhodobá nájomná zmluva za trhových podmienok
  • v prípade záujmu investora je možné jednať aj o odkúpení vrátane nehnuteľností

Zamestnanci

  • celkom 10 – 15 zamestnancov podľa potreby
  • majiteľ / technický poradca
  • vedúci výroby
  • kvalitár
  • administratíva a účtovníčka
  • CNC operátori a výrobní robotníci (zvyšok tímu)
  • nízka fluktuácia, stabilný a mladý kolektív

Zadlženosť

  • bez bankového zadlženia

Celkové ročné tržby

  • 2022: 0,7 mil. EUR
  • 2023: 0,7 mil. EUR
  • 2024: 1,0 mil. EUR
  • 2025: 1,1 mil. EUR

Ročná EBITDA (pred normalizáciou o nájomné)

  • 2022: 164 tis. EUR
  • 2023: 115 tis. EUR
  • 2024: 287 tis. EUR
  • 2025: 389 tis. EUR

Poznámka: Ide o účtovnú EBITDA pred akýmikoľvek normalizáciami. Súčasťou prípadnej normalizácie by bolo trhové nájomné, ktoré by firma hradila za výrobný areál, pokiaľ by ho nevlastnila (a teda pokiaľ nebude súčasťou predaja). V prípade varianty predaja bez nehnuteľností by normalizovaná EBITDA bola o túto sumu nižšia.

Ostatné informácie

  • história: viac ako 30 rokov v odbore
  • dôvod predaja: zámer majiteľa zmeniť profesijné zameranie
  • právna forma: s.r.o.
  • predmet predaja: 100 % podiel v s.r.o. bez nehnuteľností

Čo zahŕňa uvedená cena

Uvedená cena zahŕňa:

  • 100% podiel v spoločnosti

Uvedená cena nezahŕňa:

  • hotovosť na účtoch spoločnosti
  • pohľadávky a záväzky z obchodných vzťahov
  • nehnuteľnosti vo vlastníctve spoločnosti

Konečná štruktúra transakcie bude upresnená v priebehu rokovaní.

Máte záujem o viac informácií?

Aký je ďalší postup?

Podpíšeme NDA

Vyplňte kontaktný formulár a obratom vám zašleme dohodu o mlčanlivosti (NDA) na podpis. Krátko sa vás tiež opýtame na váš zámer a predstavenie.

Získate detailné informácie

Po podpise NDA vám poskytneme podrobné informácie o spoločnosti, jej hospodárení aj cene.

Osobné rokovanie

Zodpovieme doplňujúce otázky, ak nejaké budú, a dohodneme stretnutie priamo na mieste s majiteľom spoločnosti.

Časté otázky k ponukám

Čo je dohoda o mlčanlivosti (NDA) a prečo ju potrebujete?

Predaj firmy je vysoko diskrétna informácia. O tom, že je spoločnosť na predaj, často nevedia zamestnanci, zákazníci ani obchodní partneri, a predčasné prezradenie by mohlo firmu poškodiť. Pred odovzdaním detailných informácií si preto musíme byť istí, že sa s nimi bude nakladať dôverne, a presne na to slúži dohoda o mlčanlivosti (NDA). Podpisujete ju obvykle len raz, platí pre všetky ponuky od InBase a podpísať ju môžete aj elektronicky cez službu SignWell v priebehu pár minút.

Čo dostanem po podpise NDA?

Zašleme vám identifikovaný profil spoločnosti, teda názov firmy, detailný popis jej fungovania, zákazníkov a tímu a podrobné finančné výsledky. Na vyžiadanie potom radi doplníme ďalšie podklady na posúdenie príležitosti. Ak váš záujem po preštudovaní identifikovaných údajov pretrváva, obvykle je ďalším krokom stretnutie s majiteľom, ktoré zorganizujeme.

Ako rýchlo sa dozviem detailné informácie?

Po odoslaní dopytu sa vám obvykle ozveme do nasledujúceho pracovného dňa a zašleme vám NDA na podpis. Pri niektorých ponukách si pred identifikáciou ešte krátko potvrdzujeme s majiteľom, že môžeme rokovať, aj tak ide spravidla o dni, nie týždne.

Prečo sa pýtame na váš zámer a spôsob financovania?

Majiteľom garantujeme, že sa citlivé informácie dostanú len k vážnym záujemcom. Je preto možné, že sa vás pred identifikáciou opýtame na vašu motiváciu, zámer a zamýšľaný spôsob financovania transakcie. Záujemcom, ktorí nepreukážu, že majú aspoň určitú časť kúpnej ceny pokrytú z vlastných zdrojov, a financovanie by tak bolo málo realistické, bohužiaľ nebudeme môcť konkrétne informácie poskytnúť.

Platím ako kupujúci nejakú províziu?

Nie. Ak si vyberiete spoločnosť z našej ponuky, ako kupujúci nám za sprostredkovanie neplatíte žiadnu províziu. Naša odmena je hradená výhradne predávajúcim.

Podobné ponuky v databáze

Ďalšie zavedené firmy z rovnakej kategórie.

Máte záujem o viac informácií k tejto ponuke?

Zanechajte nám kontakt a obratom vám zašleme dohodu o mlčanlivosti (NDA). Po jej podpise vám poskytneme detailné informácie o ponúkanej spoločnosti aj jej hospodárení.

    Preferujem komunikáciu:

    Odoslaním formulára udeľujem spoločnosti InBase s.r.o. súhlas so apracovaním osobných údajov.